Zamieszczone przez abrymarz
"Przechowywanie opon regulują zalecenia wydane przez organizację ETRTO (The European Tyre and Rim Technical Organization), których kwintesencja zawiera się w kilku punktach:
1. Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania powinno być chłodne (najlepiej poniżej 25۫C), suche i umiarkowanie wentylowane.
2. Nie przechowywać opon w bezpośrednim świetle słonecznym, silnym sztucznym świetle o dużej emisji ultrafioletu ani w pobliżu źródeł ciepła.
3. Przechowywać opony z dala od silników i innych źródeł ozonu. Oleje, paliwa i chemikalia nie powinny być przechowywane w tym samym pomieszczeniu.
4. Przechowywać opony w stanie wolnym od naprężeń i deformacji.
Pakowanie, przechowywanie i transport ogumienia reguluje także polska norma PN-C-94300-7, która zaleca nie przekraczanie czasu przechowywania trzech lat od daty produkcji."
Marcin Bortlik, Field Engineer Manager, Bridgestone Sales Polska Sp. z o.o.
"Normy dotyczące składowania opon, określając maksymalny czas przechowywania nowej opony przed wprowadzeniem jej na rynek informują, że okres ten nie powinien być dłuższy niż trzy lata, licząc od daty produkcji umieszczonej na boku opony w numerze DOT. Opona taka traktowana jest jako nowa i spełnia wszystkie swoje parametry w zakresie bezpieczeństwa użytkowania."
Jacek Młodawski, Customer Service, Continental Opony Polska Sp. z o.o.
Continental zaleca, aby wszystkie opony (uwzględniając koło zapasowe), które są starsze niż 10 lat zostały wymienione na nowe, bez względu na ich wygląd zewnętrzny oraz wysokość rzeźby bieżnika.
info ze strony
Komentarz